Leczenie wad wymowy

Wady wymowy można skutecznie eliminować – ważne jednak, by ich leczenie zostało rozpoczęte odpowiednio wcześnie. Badania dowodzą, że ćwiczenia logopedyczne przynoszą o wiele lepsze rezultaty u dzieci niż u starszych pacjentów.

Cele zajęć z logopedą
Głównymi celami ćwiczeń logopedycznych jest:
– usprawnienie funkcjonowania narządów mowy,
– stymulowanie ich prawidłowego rozwoju,
– likwidowanie błędnie wymawianych głosek poprzez naukę prawidłowego ułożenia języka, podniebienia oraz ust w czasie ich poprawnej artykulacji,
– kształtowanie toru oddechowego odpowiedniego dla błędnie wymawianych głosek.

Logopedia wśród dzieci
Nowoczesne ćwiczenia logopedyczne dla dzieci najczęściej przybierają formę zabawy (zwłaszcza wśród tych najmłodszych). Powodem tego jest trudność we współpracy, kiedy dziecko się nudzi – należy zatem zadbać o to, by w czasie ćwiczeń po prostu dobrze się bawiło. Dzięki zajęciom z logopedą dzieci mają szansę prawidłowo rozwijać umiejętność wypowiadania się, jak również optymalnego ułożenia poszczególnych elementów aparatu mowy podczas wymawiania poszczególnych głosek. Wady wymowy wpływają na obniżenie samooceny dziecka, przez co niejednokrotnie dochodzi do problemów w nauce i kontaktach z rówieśnikami; warto zatem zadbać o to, by wymowa dziecka była jak najbardziej prawidłowa. Dzięki ćwiczeniom logopedycznym dzieci są w stanie nie tylko nauczyć się poprawnej wymowy, ale również nabrać pewności siebie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.